Japonsko brzy bez atomové elektřiny

Na přelomu let 2011 a 2012 bylo v Japonsku provozováno již pouze šest z 54 jaderných reaktorů, což se významně promítlo do energetické bilance. V současné době zůstává v provozu už jen poslední reaktor v elektrárně Tomari, po jehož odstavení 6. května bude Japonsko zcela bez jaderné elektřiny. Funkční reaktory byly odstaveny a procházejí zkouškami odolnosti, které mají prověřit, zda v jejich případě nehrozí havárie podobného rozsahu jako v jaderné elektrárně Fukušima. O jejich opětovném spuštění rozhodne vláda.

Významný propad výroby elektřiny z jaderných elektráren vedl mimo jiné k obavám z prudkého nárůstu emisí oxidu uhličitého či z rizika rozsáhlého blackoutu. Japonci ovšem zatím situaci zvládají – k rozpadu sítě dosud nedošlo a emise skleníkových plynů meziročně narostly jen o 2 %. Určitý podíl na nižší spotřebě elektřiny má pokles produkce v průmyslových podnicích zničených zemětřesením, ovšem japonský HDP oproti roku 2010 neklesl. Z pohledu emisí bylo důležité, že odstavené jaderné reaktory byly nahrazovány hlavně plynovými elektrárnami a spotřeba uhlí meziročně poklesla.

Nezanedbatelnou roli sehrávají opatření pro úspory energie. Využívání úsporného osvětlení či důsledné vypínání nevyužívaných spotřebičů se pro Japonce stává všední samozřejmostí. Příští měsíce pak rozhodnou o tom, kolik jaderných reaktorů bude uvedeno do provozu a nakolik se podaří uskutečnit záměry na rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů.

Více informací: IEE Japan Energy Brief a "Energy-saving 'setsuden' campaign sweeps Japan after Fukushima", The Guardien, 22. 4. 2012

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia, GNU Free Documentation License