ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Japonsko bude celé léto bez jaderné elektřiny

Poprvé od havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiiči bude japonská energetická soustava celé léto fungovat bez dodávek elektřiny z jádra. Zatímco v létě roku 2011 bylo v provozu ještě deset reaktorů a od července 2012 do září 2013 dva reaktory v elektrárně Oi, v současné době jsou všechny elektrárny odstavené.

Žádost provozovatele jaderné elektárny Sendai o opětovné spuštění dvou reaktorů vypořádá japonský jaderný dozor během léta, ale harmonogram kroků pro případné spuštění bude trvat nejméně do září. Během léta, které je v Japonsku kvůli vysokému využívání klimatizace budov nejnáročnějším obdobím z pohledu spotřeby elektřiny, tak budou Japonci muset vystačit s omezeným množstvím elektřiny.

Jednotlivé energetické společnosti nejsou v současné době schopny zajistit minimálně požadovanou rezervu pro případ nárůstu poptávky. Díky jejich vzájemné spoluprací by ovšem v celojaponském měřítku měla být rezerva dostatečná. Vláda vyzvala veřejnost, aby v letních špičkách vědomě hospodařila s elektřinou. K omezení dodávek elektřiny v určitých oblastech či částech dne vláda nepřistoupila.


Více informací:
http://ajw.asahi.com/article/0311disaster/fukushima/AJ201406250047

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Common


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies