ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

JAR zastavuje plány na stavbu nových ruských jaderných reaktorů

Jihoafrická republika oznámila, že nebude stavět ruské jaderné elektrárny. Kvůli slabé hospodářské situaci si nyní Jihoafrická republika nemůže stavbu nových jaderných elektráren dovolit, jak vysvětlil prezident JAR Cyril Ramaphosa po rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem v Johannesburgu.

Jihoafrická republika se nejdříve musí postarat o základní potřeby svých občanů. Naši situaci ruský prezident Vladimír Putin dobře pochopil a naši odpověď přijal dobře,“ řekl prezident Cyril Ramaphosa. „Momentálně si stavbu nových jaderných reaktorů nemůžeme dovolit.“

Ramaphosův předchůdce Jacob Zima v minulosti navázal strategické partnerství s ruským státním koncernem Rosatom. Doteď však bylo nejasné, jak se Jihoafrická republika do tohoto partnerství zapojí. V Jihoafrické republice je nyní v provozu jedna jaderná elektrárna. JAR získává cca. 90 % své elektřiny z uhelných elektráren. JAR vyrábí více elektřiny než spotřebuje a vyváží svůj přebytek do sousedních zemí.

Originál článku: https://industriemagazin.at/a/suedafrika-stoppt-plaene-fuer-neue-russische-atomkraftwerk

*****

(c) Gabriela Reitinger, OIZP.cz // obrázek:  Rosatom


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies