ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Jižní Korea nebude v příštích letech stavět nové jaderné ani uhelné elektrárny

Nový jihokorejský prezident Moon Jae-in hodlá v souladu s předvolebními sliby zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny a naopak omezit výstavbu uhelných a jaderných elektráren. Hlavní motivací je snaha o omezení znečištění a rizik spojených s provozem jaderných reaktorů. Mluvčí prezidentova týmu uvedl, že v příštích letech nebudou stavěny jaderné reaktory ani uhelné elektrárny. Konkrétním krokem bude uzavření reaktoru Wolsong 1 a zastavení plánů na výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Šin Kori.

Cílem prezidenta Moona je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ze současného jednoho procenta na 20 % do roku 2030. Podrobné plány má připravit ministerstvo průmyslu do konce roku. Jižní Korea je aktuálně čtvrtým největším dovozcem uhlí na světě, objem dovozu se má od příštího roku začít snižovat. Naopak se počítá s nárůstem dovozu zkapalněného zemního plynu. Důležitým nástrojem má být změna daňového systému, výroba elektřiny v jaderných a uhelných elektrárnách je aktuálně daňově zvýhodněna.

Během prvního měsíce po inauguraci prezidenta Moona bylo odstaveno deset uhelných elektráren a připraven plán na jejich definitivní uzavření.

Více informací:
http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20170510000794
http://www.arabnews.com/node/1110116/business-economy

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies