Komisař pro výzkum má jadernou energetiku za překonanou

Evropský komisař pro výzkum Carlos Moedas považuje jadernou energii za překonanou: „Budoucnost není v jaderné energii,“ řekl portugalský politik německému deníku Neuen Ruhr/Neuen Rhein Zeitung a ohlásil, že Evropská unie v budoucnu nechce podporovat vývoj nových jaderných reaktorů. Tím Moedas vyvrátil spekulace z minulého týdne o tom, že by chtěl Brusel v budoucnu podporovat jadernou renesanci.

"Budoucnost patří obnovitelným zdrojům energie. Zaměřujeme se na to, abychom využívání obnovitelných zdrojů zefektivnili a zlevnili. To je naše vize,“ dodal komisař. Již měsíce se řeší spor ohledně subvencování stavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. V Polsku a v České republice se mají stavět nové jaderné bloky právě podle britského vzoru veřejné podpory. Proti tomu ale některé členské státy Evropské unie jako Rakousko, ale také některá německá města a energetické distribuční firmy s ekologickou elektřinou podaly žalobu.

Evropský komisař pro výzkum dodal, že otázka využívání jaderné energie nadále zůstane věcí každého členského státu. Nejvíce se jaderná energie využívá ve Francii - zde dosahoval v roce 2009 podíl jaderné energie na výrobě elektřiny 42 %. Za Francií následuje Litva (34 %), Švédsko (30 %) a další státy jako Bulharsko, Slovensko, Belgie a Slovinsko, jejichž spotřebu elektřiny zajišťují z více než 20 % jaderné elektrárny.

Celý článek si můžete přečíst na:

https://www.klimaretter.info/politik/nachricht/21274-eu-kommissar-atomkraft-ist-tot

*****
(C)  Překlad Gabriela Reitinger, OIŽP / Foto: archiv Calla