ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Litevci hlasovali proti nové jaderné elektrárně

Ve víkendovém referendu spojeném s parlamentními volbami se 65 % zúčastněných vyslovilo proti stavbě nové jaderné elektrárny v Litvě. Hlasování se zúčastnilo 52 % voličů, referendum je tedy platné.

O vyhlášení referenda rozhodl litevský parlament 16. 7. 2012 na své mimořádné schůzi..Referendum bylo vyhlášeno jako poradní. O tom, zda se bude elektrárna stavět, rozhodne nová litevská vláda. Výsledek referenda bude ovšem důležitým vstupem.

Litva plánuje stavbu nové jaderné elektrárny Visaginas společně s Lotyšskem a Estonskem, nedaleko uzavřené Ignalinské elektrárny, jejíž provoz byl ukončen 31. prosince 2009 jako jedna z podmínek vstupu země do Evropské unie. Podle plánů měl být první beton zalit v polovině roku 2016 a provoz měl být zahájen v letech 2020-2021. Litevská vláda zatím podepsala dohodu o výstavbě s japonským koncernem Hitachi. Ten avizoval, že v případě negativního výsledku referenda zváží odstoupení od projektu.

Další informace: http://www.lithuaniatribune.com/2012/10/15/94-of-polling-results-accounted-for-nuclear-referendum-is-valid-electoral-commission/

http://atominfo.cz/2012/07/litva-v-rijnu-provede-referendum-o-stavbe-nove-jaderne-elektrarny

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies