Miliardář Bill Gates shání dotace - pro svůj jaderný byznys
Prezident společnosti Capital E Greg Kats komentoval úsilí Billa Gatese o získání dotace na rozvoj podnikatelského záměru v oblasti jaderné energetiky. Článek přinášíme ve zkráceném překladu.
Snaha Billa Gatese přesvědčit kongresmany, aby podpořili federální dotace pro jadernou energetiku, stojí za pozornost. Skutečnost, že dolarový multimiliardář žádá o dotaci pro společnost z oboru jaderné energetiky, v níž vlastní významný podíl, ukazuje nesmyslnost veřejné podpory pro tento sektor.
Jaderná energetika je štědře dotované průmyslové odvětví s šedesátiletou tradicí, které se stále potýká s pokračujícím růstem nákladů na výstavbu nových zdrojů. Naproti tomu náklady na jiné technologie snižující emise skleníkových plynů (například větrné a solární elektrárny, akumulátory nebo opatření ke zvyšování energetické efektivnosti) dlouhodobě klesají. Proto ve Spojených státech žádná firma neplánuje výstavbu jaderné elektrárny a bez výrazných dotací se tento stav nezmění.
Bill Gates odůvodňuje potřebu subvencí pro rozvoj jaderné energetiky následovně: jedná se o jediný nízkouhlíkový zdroj, který dokáže dodávat potřebné množství elektřiny, kdykoli je třeba. Ostatní nízkouhlíkové technologie nezvládnou spolehlivě pokrýt poptávku – třeba v horkých letních dnech, kdy je třeba počítat s vysokou spotřebou elektřiny způsobenou provozem klimatizačních jednotek. Stejný argument byl používán již před třiceti lety a dnes je ještě méně platný než tehdy.
Autor tohoto článku se podílel na přípravě často citované studie porovnávající rozvoj jaderné energetiky a zvyšování energetické efektivnosti jako dvě alternativní cesty ke snížení rizika globální změny klimatu. Výsledky se dají shrnout do několika bodů:
• rozvoj jaderné energetiky je výrazně dražší než opatření pro zlepšování energetické efektivnosti,
• v případě přesunu investičních prostředků z odvětví energetické efektivnosti do jaderné energetiky by došlo k růstu emisí,
• jaderná energetika je významným zdrojem nízkouhlíkové elektřiny, ale energetická efektivnost zajišťuje výrazně vyšší redukci emisí oxidu uhličitého při podstatně nižších nákladech.
Bill Gates uvedl, že jeho snem je čistá energie, jejíž cena bude poloviční než v případě výroby z uhlí. Opatření energetické efektivnosti dosahují snížení spotřeby (v přepočtu na jednu kilowatthodinu) za cenu, která této úrovni odpovídá. Smlouvy na dodávku elektřiny z velkých solárních elektráren jsou podepisovány za cenu, která se polovině ceny uhelné elektřiny přibližuje. Sen Billa Gatese se stává realitou. Stavět nové solární elektrárny už je v řadě případů levnější než provozovat stávající uhelné zdroje.
Opatření pro zlepšování energetické efektivnosti se stávají součástí nabídky dodavatelských firem. Navíc se objevují nové přístupy k provozu a regulaci sítě. Například kalifornská firma Ohm propojila 50 000 inteligentních spotřebičů včetně elektromobilů a vytvořila tak bez nutnosti dodatečných pořizovacích nákladů nástroj pro zlepšování spolehlivosti provozu sítě. Majitelům zapojených zařízení pak umožnila snížení nákladů na nákup elektřiny.
Poptávka po elektřině je stále flexibilnější a lépe řiditelná pomocí cenových motivací. Klesá tak využití jaderných a uhelných elektráren provozovaných nepřetržitě na konstantní výkon.
Instalovaný výkon nových větrných a solárních elektráren je v posledních letech v Evropě i ve Spojených státech vyšší než u všech ostatních zdrojů dohromady. Vzhledem k tomu, že jejich cena stále klesá, je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat. Významné americké společnosti jako Apple, Google, Facebook nebo Gatesův Microsoft přecházejí na úplné zásobování obnovitelnými zdroji. Kvůli úspoře peněz i snížení emisí skleníkových plynů.
Bill Gates má pravdu v tom, že jaderné elektrárny lze provozovat s vyšším faktorem využití výkonu než obnovitelné zdroje závislé na počasí. To ovšem větrné a solární elektrárny nediskvalifikuje. Vzhledem k rozšíření těchto zdrojů na velkém území výrazně klesá pravděpodobnost, že nepříznivé podmínky pro jejich provoz nastanou ve všech oblastech.
Originální verzi článku najdete na adrese:
https://www.greenbiz.com/article/bill-gates-quixotic-quest-revive-nuclear-power?fbclid=IwAR2Fv2qgm-yUgCirw3Ii_uP974jXjxUnBeRh_XmtPSCTGPK7Izzhk8BXCsg
*****
(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: archiv Calla