ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Obnovitelné zdroje rostou tempem, kterému jádro nestačí

Letošní vydání publikace World Nuclear Industry Status Report přináší již podruhé speciální kapitolu, která srovnává aktuální vývoj v odvětví obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky. Jako měřítko rozvoje používá tři parametry – objem prostředků investovaný do srovnávaných technologií, instalovaný výkon a produkci elektřiny.

Objem celosvětových investic do obnovitelných zdrojů (nezapočítávají se velké vodní elektrárny, ale v čísle jsou zahrnuty i investice do vývoje zachytávání a ukládání uhlíku - jde o metodiku agentury Bloomberg) v roce 2012 činil 268 miliard dolarů, což znamená 10% pokles oproti předchozímu rekordnímu roku, ale pětinásobek ve srovnání s rokem 2004. Většina peněz – 149 miliard dolarů - přitom byla investována do velkých obnovitelných projektů, jako jsou větrné parky, teplárny na biomasu nebo velkoplošné solární elektrárny, financovaných energetickými firmami. Z decentralizovaných obnovitelných zdrojů investoři utratili nejvíc za střešní fotovoltaické elektrárny.

V případě jaderných elektráren nejsou data zpracovaná podle stejné metodiky k dispozici. Srovnání brání mimo jiné skutečnost, že investice do jaderného reaktoru je rozložena do podstatně delšího časového úseku než v případě obnovitelných zdrojů. Nicméně za předpokladu, že investiční náklady konkrétních jaderných elektráren započítáme kompletně do roku zahájení jejich výstavby, vychází objem investic do odvětví ve srovnání s obnovitelnými zdroji na desetinu.

Je pravděpodobné, že celkový objem investic do obnovitelných zdrojů klesne i v roce 2013. Příčinou ovšem není snižování počtu projektů, ale pokles ceny technologií. Například ceny fotovoltaických modulů klesly od roku 2008 o 80 %, větrné turbíny zlevnily za stejné období o 29 %. Náklady na pořízení obnovitelných zdrojů stále klesají, vykazují tedy opačný trend než jaderné reaktory.

Od roku 2000 se celosvětově zvýšil instalovaný výkon větrných elektráren o 266 GW, solárních elektráren o 99 GW a jaderných o 9 GW. V roce 2012 narostl instalovaný výkon větrných elektráren o 45 GW, v případě fotovoltaiky šlo o 32 GW navíc. V případě jaderných elektráren vzrostl instalovaný výkon meziročně o 1,2 GW.

Zatímco celkový globální instalovaný výkon jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů je již téměř vyrovnaný, v roční výrobě elektřiny mají zatím reaktory výrazně navrch (zhruba 2 350 TWh oproti 600 TWh vyrobeným v solárních a větrných zdrojích). I v zemích se silnou ekonomikou jako je Německo nebo Čína již ovšem produkce obnovitelných zdrojů jaderné elektrárny překonala. Díky rychlému růstu, jehož tempo bylo v roce 2012 dvakrát vyšší, než u uhelných a jaderných elektráren dohromady, dosáhly solární a větrné zdroje v Číně roční produkce 100 TWh, zatímco jaderné reaktory vyrobily 98 TWh.

V případě Německa překonala produkce obnovitelných zdrojů jaderné elektrárny poměrně přesvědčivě. Dosáhla úrovně 136 TWh oproti 100 TWh jaderné elektřiny. Obnovitelné zdroje tak pokrývají 23 % německé výroby elektřiny. Například výroba francouzských jaderných elektráren činila loni 407 TWh, ale při zachování současných trendů se bude rozdíl ve výrobě mezi „jadernou“ Francií a „obnovitelným“ Německem dále snižovat. 


Více informací najdete ve zprávě M. Schneidera a A. Froggatta World Nuclear Industry Status Report 2013 na www.worldnuclearreport.org.


*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: Wikimedia Commons + archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies