ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Spuštění finské jaderné elektrárny Hanhikivi se odkládá na rok 2029

Spuštění finské jaderné elektrárny Hanhikivi se odkládá na rok 2029

Společnost Fennovoima, které je investorem výstavby reaktoru ve finském Hanhikivi, podala aktualizovanou žádost o stavební povolení, ze které vyplývá další odklad uvedení bloku do komerčního provozu, tentokrát do roku 2029. Oficiálním důvodem pro změnu žádosti o stavební povolení je „změna okrajových podmínek“. Fennovoima počítá s vydáním povolení v roce 2022 a zahájením výstavby v roce 2023. Podle původního plánu měl být reaktor spuštěn v roce 2024.

Podle smlouvy z roku 2013 má ruská společnost Rosatom postavit v Hanhikivi jeden reaktor AES-2006 s výkonem 1200 MW. Rosatom zároveň vlastní 34 % podíl v konsorciu Fennovoima. Podle posledních odhadů má reaktor stát 7 až 7,5 miliard eur. To je v přepočtu na jednotku výkonu méně než v případě bloků Olkiluotu, Flamanville nebo Hinkley Point, kde ovšem k eskalaci nákladů docházelo z velké části až během stavby. Za dosavadním zpožděním stojí především potíže Rosatomu s plněním požadavků finského jaderného dozoru.

Navzdory tomu, že elektrárna dosud nemá stavební povolení, probíhají přípravné práce typu výstavby obslužných budov.

Více informací:
https://thebarentsobserver.com/en/nuclear-safety/2021/04/construction-nuclear-power-plant-runs-delay-costs-increase-and-geopolitical#.YIp3J6ITqk0.twitter

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:  Wikimedia Commons

Karel Polanecký
Karel Polanecký
Od poloviny devadesátých let spolupracoval na řadě projektů v oblasti energetiky a klimatu pro různé nevládní organizace i komerční firmy. Dlouhodobě spolupracuje s programem Energie Hnutí DUHA (koordinace projektů úspor energie, zapojení do kampaní). V letech 2007 a 2008 pracoval jako vedoucí energetických a klimatických kampaní Greenpeace Slovensko. Jako autor nebo editor se podílel na vzniku řady publikací s tématem energetiky a klimatu.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies