ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Tchaj-wan ukončí provoz jaderných elektráren do roku 2025

Tři jaderné elektrárny na ostrově Tchaj-wan ukončí svůj provoz nejpozději v roce 2025. Parlament na začátku ledna schválil dodatek energetického zákona, podle kterého bude možné provozovat reaktory pouze po dobu 40 let. Předepsaná životnost stávajících elektráren vyprší právě v roce 2025. Výstavba čtvrté jaderné elektrárny byla zastavena v roce 2014 v důsledku masových protestů veřejnosti.

Tchaj-wan se nachází v seismicky aktivní oblasti s častým výskytem silných zemětřesení. Odpor veřejnosti proti jaderné energetice vzrostl po havárii reaktorů v japonské elektrárně Fukušima Daiiči. Stejně jako pobřeží Japonska v okolí Fukušimy nachází se i Tchaj-wan v takzvaném pacifickém prstenci seismické aktivity. Zdejší jaderné reaktory jsou proto vystaveny podobným rizikům jako ty fukušimské.

Prezidentka Cchaj Jing-wen během své předvolební kampaně slíbila, že se zasadí o bezjaderný Tchaj-wan. Její administrativa proto připravila legislativní návrh, který vystoupení z jaderné energetiky upravuje. Legislativa také podporuje vyšší využití obnovitelných zdrojů, které mají pokrýt 20 % spotřeby ostrova místo stávajících 4 %.

Více informací:
http://www.asahi.com/ajw/articles/AJ201610230028.html

*****
(C)  Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies