Tempu globálního růstu obnovitelných zdrojů jádro nestačí

Také letošní vydání publikace World Nuclear Industry Status Report přináší srovnání aktuálního rozvoje odvětví obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky. Jako měřítko tradičně využívá tři parametry – objem prostředků investovaný do srovnávaných technologií, instalovaný výkon a produkci elektřiny.

V roce 2014 se investoři rozhodli financovat nové projekty obnovitelných zdrojů za 270 miliard dolarů (nezapočítávají se velké vodní elektrárny), což znamená 17% nárůst oproti předchozímu roku. Rychlý růst zaznamenal zejména objem investic do decentralizovaných zdrojů s výkonem do 1 MW, s celkovou částkou 73,5 miliard dolarů – významná část připadá střešní fotovoltaické elektrárny. U jaderných elektráren byl zájem investorů výrazně menší – během roku byla zahájena výstavba tří reaktorů (po jednom v Bělorusku, Argentině a Spojených arabských emirátech) s celkovým odhadovaným objemem investic kolem 15 miliard dolarů.

Vzhledem k poklesu cen rostl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů rychleji než objem investic. Větrných elektráren přibylo 49 GW (oproti 34 GW v roce 2013), v případě solárních šlo o přírůstek 46 GW (oproti 40 GW v roce 2014). Celosvětový instalovaný výkon jaderných reaktorů se meziročně zvýšil o 4 GW.

Zatímco v celkovém globálním instalovaném výkonu již obnovitelné zdroje jadernou energetiku předčily, v roční výrobě elektřiny se náskok reaktorů snižuje pomaleji (v důsledku vyššího využití instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách). Roční produkce větrných a solárních elektráren se dostala na 880 TWh, jaderné elektrárny vyrobily 2410 TWh. V řadě hospodářsky významných zemí již obnovitelné zdroje (bez započtení vodních elektráren) produkci jaderných elektráren převyšují, konkrétně jde o Brazílii, Mexiko, Čínu, Indii, Japonsko, Německo, Nizozemí a Španělsko.

Speciální pozornost je věnována Číně, která zůstává dominantní zemí z pohledu investic do jádra i obnovitelných zdrojů. V roce 2014 zde bylo prostavěno 83 miliard dolarů v sektoru obnovitelných zdrojů a 9 miliard dolarů na stavbách reaktorů. Větrné elektrárny v Číně vyrobily 158 TWh elektřiny, jaderné 124 TWh.

Více informací najdete ve zprávě M. Schneidera a A. Froggatta World Nuclear Industry Status Report 2015 (strana 89 až 100) na www.worldnuclearreport.org.

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz