ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Tempu globálního růstu obnovitelných zdrojů jádro nestačí

Také letošní vydání publikace World Nuclear Industry Status Report přináší srovnání aktuálního rozvoje odvětví obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky. Jako měřítko tradičně využívá tři parametry – objem prostředků investovaný do srovnávaných technologií, instalovaný výkon a produkci elektřiny.

V roce 2014 se investoři rozhodli financovat nové projekty obnovitelných zdrojů za 270 miliard dolarů (nezapočítávají se velké vodní elektrárny), což znamená 17% nárůst oproti předchozímu roku. Rychlý růst zaznamenal zejména objem investic do decentralizovaných zdrojů s výkonem do 1 MW, s celkovou částkou 73,5 miliard dolarů – významná část připadá střešní fotovoltaické elektrárny. U jaderných elektráren byl zájem investorů výrazně menší – během roku byla zahájena výstavba tří reaktorů (po jednom v Bělorusku, Argentině a Spojených arabských emirátech) s celkovým odhadovaným objemem investic kolem 15 miliard dolarů.

Vzhledem k poklesu cen rostl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů rychleji než objem investic. Větrných elektráren přibylo 49 GW (oproti 34 GW v roce 2013), v případě solárních šlo o přírůstek 46 GW (oproti 40 GW v roce 2014). Celosvětový instalovaný výkon jaderných reaktorů se meziročně zvýšil o 4 GW.

Zatímco v celkovém globálním instalovaném výkonu již obnovitelné zdroje jadernou energetiku předčily, v roční výrobě elektřiny se náskok reaktorů snižuje pomaleji (v důsledku vyššího využití instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách). Roční produkce větrných a solárních elektráren se dostala na 880 TWh, jaderné elektrárny vyrobily 2410 TWh. V řadě hospodářsky významných zemí již obnovitelné zdroje (bez započtení vodních elektráren) produkci jaderných elektráren převyšují, konkrétně jde o Brazílii, Mexiko, Čínu, Indii, Japonsko, Německo, Nizozemí a Španělsko.

Speciální pozornost je věnována Číně, která zůstává dominantní zemí z pohledu investic do jádra i obnovitelných zdrojů. V roce 2014 zde bylo prostavěno 83 miliard dolarů v sektoru obnovitelných zdrojů a 9 miliard dolarů na stavbách reaktorů. Větrné elektrárny v Číně vyrobily 158 TWh elektřiny, jaderné 124 TWh.

Více informací najdete ve zprávě M. Schneidera a A. Froggatta World Nuclear Industry Status Report 2015 (strana 89 až 100) na www.worldnuclearreport.org.

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies