ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Větrné elektrárny výrazně přispěly k německému obnovitelnému rekordu

Německo v roce 2014 zvýšilo instalovaný výkon větrných elektráren na pevnině o 3600 MW, což je rekordní hodnota. Meziroční nárůst o více než 3000 MW byl zaznamenán naposledy před dvanácti lety. Tři čtvrtiny loňského nárůstu připadají na nově postavené větrné elektrárny, plných 900 MW pak v Německu získali navýšením výkonu stávajících parků, která spočívá v náhradě původních turbín novými o větším výkonu. V retrofitovaných větrných parcích dochází v průměru k poklesu počtu turbín o třetinu a zároveň ke zvýšení celkového výkonu na 2,5násobek původního stavu.

Zatímco průměrný výkon turbíny ve větrném parku postaveném v devadesátých letech se pohybuje kolem 750 MW, v současnosti se tato hodnota vyšplhala na 3500 kW. Starý větrný park s třiceti turbínami o celkovém výkonu 22,5 MW bývá nahrazen čtrnácti turbínami, přičemž celkový výkon vzroste na 49 MW. Roční výroba elektřiny naroste ještě více, než by odpovídalo poměru výkonů. Nové turbíny jsou totiž umístěny ve větší výšce s lepšími větrnými podmínkami.

Větrné elektrárny v roce 2014 pokryly necelých 9 % německé spotřeby elektřiny. Obnovitelné zdroje celkem zajistily plných 27 % spotřeby a poprvé v historii dodaly do sítě více elektřiny než hnědouhelné elektrárny. V příštích letech lze očekávat další nárůst v důsledku postupného využívání potenciálu mořských větrných parků.

Více informací:
http://www.volker-quaschning.de/datserv/ren-Strom-D/index_e.php

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz /  foto: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies