ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Vítěz francouzských prezidentských voleb bude řešit jaderný problém

Bez ohledu na výsledek voleb bude mít nový francouzský prezident nebo prezidentka na stole zásadní problém. Bude muset vyřešit jaká část z 58 jaderných reaktorů, které se blíží ke konci své projektované životnosti, bude usilovat o prodloužení provozu a jaká část bude definitivně odstavena. U každého rozhodnutí je přitom zřejmé, že bude mít nákladné dopady. Prodlužování životnosti i odstavování elektráren bude vyžadovat pečlivé plánování, v obou případech jde o náročné procesy, u nichž existuje riziko eskalace nákladů.

Zatímco Marine Le-Penová se staví za udržení výkonu jaderných elektráren na co nejvyšší úrovni, Emmanuel Macron hodlá pokračovat ve stávající koncepci, která předpokládá snížení výkonu podílu jádra na výrobě elektřiny ze 75 na 50 %.

Nezávislý energetický konzultant Mycle Schneider ovšem podotýká: „Kandidáti na prezidentský úřad diskutují o jaderné energetice, jako kdyby jejich názor určoval budoucí vývoj. Tak tomu ale není. Ekonomický tlak je neúprosný a prakticky vylučuje možnost dlouhodobě udržovat v provozu 58 reaktorů. K postupnému odstavování bude docházet bez ohledu na vůli prezidenta.“

Francouzská debata je silně ovlivněna neúspěchy společnosti Areva, která figuruje jako hlavní dodavatel u problematických projektů ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanville. Oba projekty se prodražily na trojnásobek původně odhadované ceny a jsou hlavní příčinou miliardových ztrát Arevy. Francouzská vláda rozhodla o záchraně Arevy před bankrotem tím, že její reaktorovou divizi převezme elektrárenský gigant EdF. Celá transakce ovšem bude dokončena až ve chvíli, kdy bude jasné, že jaderný dozor nebude požadovat výměnu reaktorové nádoby u elektrárny Flamanville kvůli zjištěným materiálovým vadám. Rozhodnutí jaderného dozoru by mělo být zveřejněno po vyhodnocení série testů letos v září.

Již dnes je jasné, že řešení jaderné otázky bude velmi nákladné. V případě likvidace jaderných reaktorů, budování nových i vylepšování stávajících jde o drahé projekty. Emmanuel Macron shrnul v televizní debatě: „Nikdo neví, jaké budou celkové náklady na jadernou energetiku. Byl jsem ministrem hospodářství, ale tohle vám říct nemůžu.“

Více informací:
http://www.politico.eu/article/the-next-french-presidents-nuclear-problem-election-france-power-energy/

*****
(C)  Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto: archiv


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies