ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Vláda Tchaj-wanu po masových protestech zastavila výstavbu jaderné elektrárny

Výstavba čtvrté jaderné elektrárny na ostrově Tchaj-wan byla na konci dubna vládním rozhodnutím zastavena. Vláda tak reagovala na masové protesty veřejnosti v hlavním městě Taipei, během nichž požadovaly desetitisíce účastníků ukončení využívání jaderné energie na Tchaj-wanu. Mluvčí vládnoucí strany Kuomintang uvedl, že první reaktor elektrárny bude zapečetěn po provedení bezpečnostních opatření, výstavba druhého bude zastavena okamžitě.

Pouliční protesty byly vyvrcholením dlouhodobého tlaku na vládu Kuomintangu a prezidenta Ma Jinga zejména ze strany stoupenců parlamentní opozice, jehož hlavním cílem je posílení bezpečnosti před havárií jaderných zařízení. Tchaj-wan se nachází v seismicky aktivní oblasti s častým výskytem silných zemětřesení. Odpor veřejnosti proti nové jaderné elektrárně vzrostl po havárii reaktorů v japonské elektrárně Fukušima Daiiči. Stejně jako pobřeží Japonska v okolí Fukušimy nachází se i Tchaj-wan v takzvaném pacifickém prstenci seismické aktivity.

Prezident Tchaj-wanu odmítl požadavek opozice na okamžité vyhlášení referenda o budoucnosti rozestavěné elektrárny, ale připustil, že by všelidové hlasování mělo proběhnout před případným uvedením elektrárny do provozu. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že v případě nedokončení čtvrté jaderné elektrárny, bude nutné prodloužit provoz stávajících reaktorů. Nejstarší jaderná elektrárna by podle plánu měla ukončit provoz v roce 2018.

Více informací:
http://www.abc.net.au/news/2014-04-28/an-taiwan-nuclear-protest/5414294

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: AFP


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies