V polovině května oznámila Japonská agentura pro atomovou energii (Japan Atomic Energy Agency - JAEA), která vlastní prototyp rychlého reaktoru Monju, že obnovení jeho provozu plánované na březen 2014 bude odloženo. JAEA nedostala od japonského jaderného dozoru povolení k zahájení příprav ke spuštění reaktoru kvůli bezpečnostním nedostatkům.
Americký jaderný dozor (Nuclear Regulatory Commission – NRC) zveřejnil zprávu o porušení předpisů na stavbě jaderné elektrárny Summer 2 ve státě Jižní Carolina, jejíž výstavba byla v březnu zahájena jako první na území Spojených států po 36 letech. Porušení předpisů by podle NRC mohlo mít nízký až střední význam z hlediska bezpečnosti.
V pátek 26. dubna uplyne 27 let od havárie čtvrtého bloku v černobylské jaderné elektrárně. K likvidaci jejích následků ovšem povede ještě hodně dlouhá cesta. Betonový kryt havarovaného reaktoru nazývaný sarkofág, který byl postaven v měsících následujících po katastrofě, rychle dosluhuje. O hermetickém uzavření reaktoru nemůže být řeč, radiace uniká řadou otvorů. Do děravého sarkofágu zatéká dešťová voda, kterou je třeba odčerpávat a poté ukládat v nádržích.
Snaha společnosti TEPCO vyčerpat v havarované jaderné elektrárně Fukušima Daiiči radioaktivní vodu z bazénu, u kterého bylo na začátku dubna zjištěno poškození spojené s vytékáním kontaminované vody do půdy, narazila na technické problémy. Přečerpávání do povrchové nádrže muselo být přerušeno poté, co bylo zjištěno, že v důsledku vadného potrubí uniká nezanedbatelné množství zamořené vody do areálu elektrárny.
Gregory Jaczko, který byl ještě před rokem šéfem jaderného dozoru Spojených států (Nuclear Regulatory Commission – NRC), veřejně prohlásil, že reaktory provozované dnes v USA by měly být odstaveny. Podle Jaczkova názoru nemůže jaderný dozor v aktuální situaci zaručit, že nedojde k havárii, která by způsobila rozsáhlé zamoření okolí.
Tragickou nehodou skončil pokus o výměnu části generátoru v prvním bloku jaderné elektrárny Arkansas poblíž Little Rocku ve Spojených státech. Stator vážící 500 tun se při přepravě jeřábem uvolnil a při svém pádu zranil devět dělníků, z nichž jeden zranění nepřežil. Došlo rovněž k poškození zařízení elektrárny, podle mluvčího provozovatele – společnosti Entergy - ovšem nehrozí únik radiace.