Atomový tendr: překvapení domnělá i ta skutečná

Když vláda na nedávné tiskové konferenci oznámila, že prodlouží rozhodování o tendru na pátý dukovanský reaktor a zároveň požádá uchazeče o stavbu o závaznou nabídku celkem až čtyř reaktorů, bylo to pro mnohé redaktory a komentátory překvapení. Pro pozorné čtenáře Deníku referendum jistě ne, o chystaných záměrech české vlády se mohli dočíst například v komentáři „Nové reaktory v Dukovanech. Předražená a riskantní energie z daleké budoucnosti“.  

Konečně řadě lidí teď teprve dochází, o jak velkých penězích a jakém zadlužení dalších generací Fialova vláda rozhoduje a že nepůjde o pouhých 160 miliard korun za reaktor, které do veřejného prostoru dostal ČEZ a jeho ministr Karel Havlíček.  Rozhodne-li se vláda opravdu objednat po dvou reaktorech pro Dukovany a pro Temelín, bude muset vyřešit, z čeho ty skoro dva biliony zaplatit. Vždyť je to objem ročního státního rozpočtu České republiky, A zde přichází skutečné překvapení pro všechny – vláda ani ministerstvo financí to neví! Tedy jisté je, že to nepůjde z rozpočtu ČEZu, to by energetická firma nestavěla nic. Ministr Stanjura ohlásil, že vznikne pracovní komise, která nějaký návrh do konce roku předloží. 

Jisté je jedno, výsledkem bude obrovský účet pro daňové poplatníky, a pokud někdy po roce 2040 reaktory začnou dodávat elektřinu, bude drahá a bude zatěžovat účty za elektřinu dalších třicet, ale také možná šedesát let. Ruku v ruce s tak obří investicí půjde šetření v sociální oblasti, v investicích do vzdělání, dopravních staveb, transformace energetiky, obraně atd. a jak v televizní debatě řekl Miroslav Kalousek, mohou se zvednout i daně.

Konečně Ministerstvo financí k tomu ve své analýze napsalo, že čtyři bloky lze ufinancovat: "zejména za předpokladu plnění fiskálního pravidla strukturální bilance, které determinuje výdajové rámce státního rozpočtu. To s sebou nese vyřešení řady tlaků, které budou veřejné finance zatěžovat (stárnutí populace, klimatické změny, bezpečnost a obrana nebo rostoucí náklady na dluhovou službu atd.). Vláda (budoucí vlády) musí stanovit výstavbu nových jaderných zdrojů prioritou a provádět strukturální reformy."

No jo, jenže je tu ještě plán na dalších deset středních či malých modulárních reaktorů, které chce stavět ČEZ a potenciální zájem mají i další investoři. Ovšem jen za předpokladu využití stejné vládní finanční podpory, jako na ty velké. Technologie těchto reaktorů ještě nejsou komerčně dostupné, ale většina dostupných analýz říká, že jejich cena na jednotku výkonu bude přinejlepším stejná, jako u těch velkých.  Takže k 4 800 MW velkých reaktorů za dva biliony korun by mohlo přibýt 3 000-4 700 MW modulárních za další dva biliony. To vypadá skutečně, že jaderný sen se rozplyne při nárazu na ekonomickou realitu.

Skutečně nečekanou novinkou ale je, že ČEZ již se souhlasem vlády nebude o závaznou nabídku na další reaktory oslovovat kanadsko-americkou firmu Westinghouse, která tak nejspíše u nás stavět nebude nic.  Důvodem má být zejména fakt, že se v tendru nechtěli zavázat k  pevné ceně reaktoru, jejíž překročení by museli hradit sami. Ostatně zkušenosti s bankrotem již mají. Zřejmě tedy zbývající uchazeči, francouzská EDF a korejský KHNP, takovou garanci dali.  Co obě firmy také spojuje – ani jedna typ reaktoru, který nabízí pro Česko, ještě nepostavila. Bude to první stavba tohoto reaktoru na světě. Zpoždění a zdražení tedy v podstatě jistě.

Český daňový poplatník však nebude hradit jen biliony do reaktorů, nýbrž i řadu dalších souvisejících nákladů. Patří k nim také desítky dopravních staveb, o jejichž financování rozhodla ve středu 7. února vláda. Nepřímá dotace firmě ČEZ má stát do roku 2034 celkem 13,54 miliardy korun. Jak se již stalo neblahým zvykem, navzdory proklamacím vlády i některých koaličních stran o transparentnosti, materiál nebyl avizován v programu vlády, ani v jeho dodatku a byl přinesen ministrem Kupkou až na jednání.

I to je jeden z efektů atomového státu, tedy země, která vsadila svoji budoucnost na jadernou energetiku a kde bude posilovat moc státu i firem, které se točí kolem jaderného byznysu.

Psáno pro Deník referendum.

Tématu se věnuje i pořad ZA JÁDRO BUDOU PLATIT JEŠTĚ VAŠE DĚTI v cyklu Věděli jste.