ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Komentáře

Dostavba. Slovo, které u jaderných elektráren změnilo svůj smysl

Z médií se na nás hrnou informace o nutnosti „dostavět“ Dukovany, že se ČEZ rozdělí kvůli „dostavbě“ nových reaktorů, co si která politická strana myslí o „dostavbě“ jaderných elektráren, výzkumníci Sociologického ústavu se nás ptají na názor na „dostavbu“ Temelína apod. Zdá se, že se tuzemským propagátorům atomových reaktorů podařilo prosadit zcela nový význam toho slova, když začalo být bezmyšlenkovitě používáno v běžné mluvě i když je to vlastně podivné.

Podle Slovníku spisovného jazyka českého Ústavu pro jazyk český je slovo „dostavba“ chápáno jako: „dokončení stavby; dostavění: stavební dřevo na dostavbu chaty; d. rozestavěných státních silnic; stav. pozdější, dodatečné dokončení stavby v úseku pojatém již do původního návrhu: d. chrámu sv. Víta“. Tak jsem ho donedávna vnímal i já. Často jsme se s ním potkávali při debatách, zda dostavět či nedostavět rozestavěné dva jaderné reaktory v Temelíně v devadesátých letech minulého století, když začala raketově narůstat cena a jedno oznámení odkladu dokončení stíhalo druhé.

Přešly roky, trochu se na ten kolosální průšvih s Temelínem zapomnělo, a objevil se projekt dalších dvou nových reaktorů v Temelíně, které měly být postaveny vedle stávajících. Přestože šlo o plán na nový jaderný zdroj, najednou se v prohlášeních některých politiků a ve výstupech práce PR oddělení ČEZu začalo objevovat sousloví „dostavba Temelína“. Účelem zjevně bylo získat pro nové reaktory veřejné mínění. Přeci jen snáze se mávne rukou nad dokončením nějaké již rozestavěné stavby, než když se má začít stavět nová „na zelené louce“. Evokuje to menší negativní dopady a taky hospodárnost – přeci nenecháme něco nedokončené.

A když se něco opakovalo stále dokola, mnozí přestali přemýšlet nad obsahem. Jestliže „dostavba Temelína“ byl nesmysl, protože ani ten největší milovník jaderné energetiky tu nechtěl dokončovat původní socialistický a hned po roce 1989 zkorigovaný projekt v podobě čtyř koncepčně již zastaralých sovětských reaktorů VVER 1000, v případě „dostavby Dukovan“ jde o rozpor ještě výraznější, jelikož elektrárna již byla dokončena v roce 1987.  Dostavovat by se tu pro zvýšení bezpečnosti mohly leda tak plnotlaké ochranné obálky kolem každého reaktoru, které elektrárna nemá, ale ne nové reaktory.

Po pravdě se ani nedivím, že „dostavbě“ používají politici, protože mnozí říkají různá nesmyslná slova docela často. Nepřekvapuje mne to ani v případě lidí z jaderného průmyslu, ti zase velmi dobře vědí, proč to říkají.  Ale u novinářů bych již čekal větší citlivost na obsah slov a sociologové z Akademie věd, obvykle v průzkumech veřejného mínění vážící slova na miskách vah kvůli jejich neutralitě, by měli vědět, že vlastně dostávají „cinknutý“ výsledek.  Ale možná jsem jen zbytečně přecitlivělý, „dostavba“ skutečně už získala jiný význam a budeme se potkávat i s dostavbou přehrad, kanálu Dunaj-Odra-Labe či třebas nových spaloven odpadků.

Psáno pro Ekolist .

Edvard Sequens
Edvard Sequens
Od r. 1997 pracuje v občanském sdružení Calla – Sdružení pro záchranu prostředí České Budějovice jako konzultant a vedoucí projektů v oblasti energetiky, v letech 2000 až 2008 byl jeho předsedou. Byl v Nezávislé energetické komisi (Pačesově) a rovněž pracoval jako externí poradce ministra životního prostředí. Specializuje se na problematiku obnovitelných zdrojů energie. Za svou práci pro podporu využití sluneční energie obdržel Českou sluneční cenu 2002 od české sekce sdružení Eurosolar. Podílel se na zpracování alternativní představy nevládních organizací o podobě české energetiky Chytrá energie, www.chytraenergie.info

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies